Tomáš Wegner – chlap co lže snadněji nežli dýchá

Zadání případu

Na začátku jsme zachytili příběh, ve kterém Tomáš Wegner, řidič kamionu, vypráví o tom, jak mu v ES bezdůvodně nevyřídili úvěr a on tak nemohl stavět dům. Trochu divné, říkali jsme si v kanceláři. Proč by bezdůvodně nevyřídili úvěr, když tisíce jiných vyřizují?

Tomáš Wagner patří do skupiny 20 stále se opakujících stěžovatelů. Tím více nás jeho příběh zajímal. Je vždy zajímavé poznat, jak relevantní a pravdivé názory tito lidé prezentují. Začali jsme tedy pátrat, s Tomášem Wegnerem na různých místech komunikovat a dlouho jsme se tak nezasmáli. 🙂

Prostoduchý podvod

Tomáš Wegner přišel do ES, kde objednal stavbu domu. Svůj projekt neměl, objednal tedy s domem i projekt. Neměl ani pozemek, objednal tedy nákup a financování pozemku. Využil program Nulová hotovost, vše tedy financoval půjčkou.

Nežli v ES začnou nakupovat pozemky a pracovat na projektu, ověřují možnost budoucího financování. Tomáš Wegner ve svém dotazníku vyplnil, že nemá žádné exekuce a má velký příjem. Testem financování tak prošel výborně. Záloha za pozemek tak mohla být zaplacená a práce na projektu zahájeny.

Po dokončení projektu sestavila manažerka financí úvěrovou žádost a odeslala do banky. Přišlo vystřízlivění šokem. Banka odpověděla, že na Tomáše Wegnera je vedeno 14 exekucí. Na jeho ženu Lenku Wegnerovou další 3 exekuce. Pokud by Tomáš Wegner pozemek koupil, hned by mu tento sebrali exekutoři!

Z ES vylákal Tomáš Wegner půjčku prostým podvodem, když své exekuce zatajil.

Chlap, co lže snadněji nežli dýchá

Komunikovali jsme s Tomášem Wegnerem na různých místech a pod různými jmény. Fascinující na tomto řidiči kamionu je, jak on sám si na různých místech svým lhaním protiřečí. Mnohokrát si můžete přečíst jeho tvrzení, že nemá žádné exekuce. Aby naší kolegyni v jiné diskusi tvrdil, že vždy říkal, že má exekuce má. Zažili jsme, jak nám tvrdil, že není obžalovaný před soudem a my v Kanceláři měli v ruce přepisy, kde on sám píše vyjádření k tomu soudu, co tvrdil že neexistuje. Věděli jsme, že je soudem odsouzený. Nám Tomáš Wegner tvrdil, že nic takového není pravda.

Tomáš Wegner lže snadněji nežli dýchá. A protože jsme Kancelář na uvádění zpráv na pravou míru, rozhodli jsme se lhaní Tomáše Wegnera zmonitorovat a pro všechny z Vás, co máte rádi pravdu, tuto ukázat. 🙂

1. Nemám žádné exekuce

Opakovaně nám i mnoha jiným účastníkům řidič Tomáš Wegner psal, že nemá žádné exekuce. Pravdou je, že jich má mnoho. Snadným pohledem do exekučního rejstříku lze ověřit. Udělali jsme za Vás. 🙂

Lidem v diskusích tvrdí, že nemá žádné exekuce a na Policii vypovídá, že exekuce pochopitelně má.

Ze spisu Policie ČR:

2. Nemám žádný soud

Měli jsme v ruce rozsudek, který Tomáše Wegnera odsoudil a přesto nám stejný den v diskusi tvrdil, že nemá žádný soud. Stejné tvrdil mnoha dalším lidem v mnoha diskusních vláknech. Nebylo to snadné, ale i tyto dokumenty jsme pro Vás získali. 🙂

Že není odsouzený nám tvrdohlavě opakoval i za měsíc. My jsme v té době drželi kopie několika dopisů, kde jeho žena i tchyně dluh plně uznávají a žádají o splátkový kalendář.

3. Úvěr jsem dostal

Tomáš Wegner v mnoha diskusích opakovaně tvrdil, že si sám úvěr dokončil a pozemek koupil. Ověřili jsme vlastnictví pozemku a také tato informace se ukázala naprostou lží. Tomáš Wegner pozemek nikdy nekoupil.

4. Podvodník se vydává za podvedeného

Tomáš Wegner vystupuje jako podvedený. Pro policii, soud, vlastní tchyni je on tím, kdo podvádí. Podvodem vylákal půjčku. Zatajil své exekuce. Půjčku nikdy nesplatil. Lže o neexistenci soudu i když je dávno odsouzený.

Máme v ruce dopis, kde maminka Tomášovo ženy píše o tom, jak byla Tomášem Wegnerem podvedena. Protože jde o dopis hodně osobní, tento zatím nezveřejníme.

Vteřina, která změnila jeho život

Nejsilnější na příběhu Tomáše Wegnera není ten moment zatajených exekucí. Nejsilnější pro nás v Kanceláři bylo zjištění, jak blízko byl Tomáš Wegner ke šťastnému konci. A jak svojí povahou místo šťastného konce přivedl sebe i svoji ženu do velkého průšvihu. Příběh, ze kterého nám běží mráz po zádech.

I přes 14 + 3 exekuce dohodla manažerka financí, že manželé Wegnerovi hypotéku získají. Za cenu vyššího úroku, záruky ES byla hypotéka možná. Podmínkou banky bylo, že exekuce budou zaplaceny a ukončeny.

Na tomto místě musíme za Kancelář vyjádřit svůj údiv. Nemohli jsme dlouho uvěřit, že člověk, který má 14 exekucí, dostane hypotéku. Pro ověření jsme si došli až k řediteli Hypotéční banky, který na žádost ředitele Ekonomických staveb tuto možnost schválil. Tam se nám dostalo také vysvětlení, proč bylo nutné, aby Tomáš Wegner své exekuce nejprve zcela zaplatil.

Jenže Tomáš Wegner peníze na zaplacení svých exekucí neměl. 

A tak manažerka financí chtěla pro Tomáše Wegnera u vedení společnosti domluvit překlenovací půjčku, kterou by své exekuce zaplatil a mohl tak čerpat hypotéku na pozemek a na dům. Vedení společnosti poskytnout půjčku příliš nechtělo. Rozhodování trvalo měsíc, aby nakonec ve čtvrtek dal ředitel neochotně souhlas s poskytnutím půjčky na vyplacení exekucí. 

To však Tomáš Wegner nevěděl. Byl nespokojený, že se vše vkleče. A tak, aby vše urychlil, aby vytvořit nátlak, napsal článek na Facebook ES. Článek, který byl zcela nepravdivý. Ve svém článku napsal, že ES vše dlouho trvá a že on žádné exekuce nemá. V jedné vteřině napsání článku změnil Tomáš Wegner život svůj i své rodiny. 

Vedení ES zrušilo možnost půjčky na vyplacení exekucí. Hypoteční úvěr se tak  nemožným. Později Tomáš Wegner ve svém lhaní pokračoval, propracoval se tak do Bílé knihy. Dlužná částka byla vymáhána soudně bez možnosti jakékoliv úlevy. Soudním vymáháním dluh výrazně narostl. 

No tak tady hezky platí, komu není shůry dáno, tomu není pomoci.

Hodnocení doktora Vlacha

Jedna vteřina změnila všechno. Přemýšlíme nad tím momentem v Kanceláři již druhý měsíc. Jsme naprosto fascinováni, jak malý okamžik, jak jedno špatné rozhodnutí, změní celý život.

Pokud by v sobotu nenapsal hloupý článek,v pondělí by mu zavolala manažerka financí a domluvila úvěr na zaplacení exekucí. Později by čerpal hypotéku na svůj pozemek a dům. Místo toho jednou hloupou chybou své možnosti navždy uzavřel. Místo možnosti bydlet v domě, ke starým dluhům přidal i nové. Známe mentalitu lidí v ES. Podobné přešlapy oni neodpouštějí. Zapsání do Bílé knihy. Žaloba na zaplacení dluhů. Žádná možnost úlev či splátkových kalendářů.

Přemýšlíme, jak povaha člověka určuje jeho život. Jak jiný člověk, slušnější, by dostal ze stejné situace zcela odlišný výsledek. Mrazí z toho pocitu, že tady někde jsme viděli spravedlnost z blízka.

Zelená a Bílá kniha ES – blog Davida Mencla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *