Hezký příklad polopravdy

Zadání případu

Hezký příklad práce s polopravdou jsme pro Vás našli v diskusích v prosinci.

David píše:
“Taky jsme s manželkou žili v takto bláhové představě. Typový dům jsme nechtěli, ale dům dle našich představ. Na schůzce nám manažer řekl, že to není problém. My měli rozpočet 3 mil. Kč. Pouze nám řekl, jak může být max. velký, abychom se dostali na ty 3 mil a že podle toho ho nechají nakreslit a pak ho postaví. Souhlasili jsme a zaplatili částku 170 000 Kč. Dům tedy nakreslili a když poslali detailní rozpočet, stál dům o 600 000 Kč více, než ty 3 milióny. A to jsme nechtěli nic jiného, než je standard ES. Jsou to podvodníci nejvyššího zrna. A odejít od nich – to by taky mazec. Za Projekt (+ vyřízení stavebního povolení) chtěli dalších cca 100.000 Kč. Takže nás toto stálo skoro 300.000 Kč. “

Naše pátrání

Identifikace
Klientským číslem se nám David prokázat odmítl. Autentičnost zprávy ověřit tedy nemůžeme. Jak jinak. 🙂

Už si začínáme zvykat, že mnozí rádi píší své příspěvky, leč podepsat se pod ně a umožnit ověření je jim nepohodlné. Jak jinak. 🙂

Já Vám říkám pořád: "Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá."

Někteří si pořád myslí, že "stokrát opakovaná lež se stává pravdou.", protože "z cizího krev neteče", jenže ...

Hodnocení doktora Vlacha

Dvě cesty projektování

Vždy můžete zvolit dvě zcela odlišné cesty projektování. Můžete sobě upravit katalogové řešení domu a nebo si můžete nechat vyprojektovat dům zcela nový, unikátní. Obě řešení mají své výhody a také svoji cenu.

Pokud potřebujete s jistotou dodržet cenu domu, pak se držte katalogových řešení. Když se upravuje katalog, je cena v podstatě od počátku známá. Stejně tak, když spěcháte je pro Vás katalogové řešení mnohem bezpečnější. Úpravy jsou pro Vás představitelné a vyhnete se tak nebezpečí nutnosti projekt předělávat a utrácet čas.

Když si necháte vyprojektovat dům zcela individuální, získáte dům, který nikdo jiný nemá. Zároveň však má tato cesta svá rizika. U individuálního projektu se nejprve kreslí studie, následně projektuje a na konci počítá. Při individuálním projektování je tak snadné překročit původní cenový záměr. Také si nemusíte hned rozumět s architektem. Někdy chvilku trvá nežli se potká Váš pohled a pohled autora. Individuální projekt tak vždy trvá déle.

Pojistka ES

Schvalovací protokol
V ES mají velmi zajímavou pojistku, tou je schvalovací protokol. Při dokončení studie provedou odhad budoucí ceny domu. A tento odhad Vás nechají schvalovacím protokolem schválit. Pokud by se později ukázalo, že cena je vyšší nežli byl odhad, na své náklady připraví projekt nový.

Pokud by nám autor příspěvku dal své klientské číslo, snadno by nám v ES řekli, jakou cenu projektu si odsouhlasil ve schvalovacím protokolu.

Závěrem

Předně, pokud chcete stavět dům za 3.000.000 Kč nedoporučujeme vymýšlet si individuální projekt domu. Je to zbytečné. V katalogu ES najdete před 400 domů, které si můžete snadno upravit a vyhnout se tak riziku vysoké ceny výsledného domu.

Individuální projekt se hodí pro velmi drahé domy. Pokud by David stavěl dům za 15.000.000 milionů byl by jeho požadavek na individuální dům pochopitelný. Pokud staví dům za 3.000.000 a 270.000 za projekt je mu hodně, do individuálního projektu se pouštět neměl.

Autor příspěvku před vypracováním projektu odsouhlasil schvalovacím protokolem cenu domu. Pokud byla cena ze schvalovacího protokolu dodržena pak je vše dáno. Pokud byla výsledná cena domu opravdu o 600.000,- Kč vyšší pak má nárok na projekt nový. Stačí když si přečte svůj schvalovací protokol. 🙂

Pokud by autor příspěvku stavěl v ES dům projekt by dostal zadarmo. Když se autor rozhodl projekt neopravovat a ukončit smlouvu, musel pochopitelně projekt zaplatit. Zaplatit za individuální projekt a stavební povolení 270.000 Kč není částka ničím podivná. Stejnou a i mnohem více by zaplatil v jakékoliv jiné projekční kanceláři.

Davidovo příspěvek je tedy z části postavený na pravdě. Jen nám tu pravdu neříká celou. A polopravda je někdy šikovnější manipulací nežli jasná lež. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *