Malý návod, jak poznat velkého Trolla

Zadání případu

V tomto případě jsme neprošetřovali konkrétní jeden případ. Spíše Vám chceme předat návod, jak poznat příspěvek napsaný Trollem a jak sebou nenechat manipulovat. Nasbírali jsme tuto zkušenost na desítkách příkladů a snad Vám tedy přijde vhod.

Troll nesnáší světlo

Trollování je nepochybně naprosto odporná lidská činnost. Obvykle nejde o čistou substanci nepravdy, či chcete li lži. Chytrý troll manipuluje obvykle tak, že vezme kousek pravdy, kterou následně důkladně pokřiví ke svému obrazu. Právě stopové množství pravdy dává takovým Fake news větší věrohodnost a tak dokáží manipulovat s větším množstvím lidí.

Abyste mohli manipulovat s pravdou, potřebujete být skrytí v šeru. Světlo lži nesvědčí. Světlo trolly rychle odhaluje. V našem případě je světlem na trolly identifikace a celá informace. Zažili jsme mnohokrát, kdy po požádání o klientské číslo se nám troll vybarvil v podstatě hned. Identifikace a možnost ověřit tvrzení trollům nechutná. 🙂

Naopak pokud jsme se v nějaké diskusi potkali s opravdovým reálným klientem, bylo pro něj snadné napsat klientské číslo a identifikovat se. Kdo věří ve svoji pravdu, nemá s identifikací žádný problém. Troll na Vás okamžitě plivne jedovatou slinu.

Tedy zkuste si to. Až Vám zase bude někdo říkat, mám kamaráda, který … , zeptejte se na jméno kamaráda a jeho klientské číslo. Reakci trolla poznáte snadno.

Troll smrdí

Přirozeně si říkáte, že smrad přes monitor nemůžete cítit. Ne tak úplně. Smrad se v tomto případě projevuje vulgaritou. Pokud čtete příspěvky někoho, kdo používá vulgární a sprosté výrazy. Pokud čtete příspěvky, kde více vulgarit nežli faktů čtete nejspíše příspěvek trolla. Běžný člověk se takto nechová. Vulgarita a sprosté výrazy prakticky vždy ukazují na sociální či mentální nedostatečnost tedy podhoubí ze kterého se trollové nejčastěji rodí.

Vulgarita a agresivita v tomto případě mají zakrýt prázdnotu. Pokud s Vámi někdo diskutuje seriozně o tématu ke kterému mu znalost, vulgaritu nepotřebuje. Znalému dobře poslouží argumenty. Kdo znalost nemá argumentace se bojí. Takový člověk je vlastním strachem a nedostatečností zahnán k agresivitě. Agresivita má neznalost zakrýt.

Ptejte se na detaily, odhalujete neznalost a všímejte si vulgarismů, které přichází kde znalost schází. Pak můžete dvakrát zatleskat. Našli jste svého trolla.

Trollové útočí ve skupinách

Troll dobře ví, že nemá pravdu. Ví, že nemá znalost. Nejméně se tak bojí ve skupině podobných trollů. Stejně jako vyholené hlavy s okovanou botou nejraději někoho zmlátí v přesile deset na jednoho, stejně tak se troll nejlépe cítí v chumlu dalších trollů. Často, když má svůj názor vysvětlit schovává se za dav. Říkají to všichni, nebo stejně časté Spousta z nás to ví.Spousta v takovém případě často znamená, že nikdo. A že všichni jdou s davem a doufají, že ti ostatní vědí kam a proč jdou. A on to neví nikdo.

Když najdete diskutéra, který neumí svůj názor vysvětlit a místo vysvětlení schovává se za názor dalších, třikrát zatleskejte. Potkali jste svého trolla. Navíc v tomto případě trolla zmanipulovaného, který opakuje pokřik davu aniž by věděl, že se stal nástrojem zneužití.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *