Tomáš Fijala – bez vůně fialek

Zadání případu

Tomáš nás zaujal hned dvěma způsoby. Za prvé, vystupuje pod svým opravdovým jménem. A to se dnes na internetu cení. Názory psané pod smyšlenými přezdívkami mají obvykle naprosto minimální hodnotu. Zatímco názor podepsaný již stojí za to přečíst a o takovém přemýšlet.

Za druhé, je velmi neobvyklá mimořádná míra vulgarity, které se Tomáš Fijala ve svých příspěvcích dopouští. Psychologové mají k vulgaritě příspěvků svá vysvětlení. A nám přišlo zajímavé, tato vysvětlení ověřit. Pustili jsme se tedy do vyšetřování.

Když má půjčka vyřešit tlak jiných půjček 

Asi dá rozum, většiny z nás, že hypotéku pořizujeme, když ji můžeme finančně pohodově splácet. Většina lidí si jde pořídit své nové bydlení v době, kdy má pocit, že může zlepšit svůj sociální status vlastním bytem či domem.

Je však také skupina lidí, kteří vidí v hypotéce ještě jinou příležitost. Příležitost refinancovat své minulé půjčky, které již nestíhá splácet. Lidé, kteří mnoho let “kolují” půjčky, jsou velmi vynalézaví v možnostech, jak půjčky stále refinancovat, a tak si otevírat možnost přibírat půjčky nové.

Do této druhé skupiny patřil také Tomáš Fijala. Spíše nežli pro radost z nového bydlení, utíkal před situací, kdy mu na dveře zaklepe exekutor. Jak chytré je objednat si dům, když nestíháte splácet současné půjčky, už necháme na každém jednotlivém čtenáři. 🙂

Jsem voňavý jak fialka

Když Tomáš přišel do Ekonomek, tvářil se jako skvělý klient. V dotazníku financování uvedl, že nemá žádné finanční problémy. Uvedl schopnost v pohodě měsíčně splácet mnohem více nežli byla nutná splátka. Jednoduše, když jste Tomáše poslouchali, byl to jasně skvělý klient, se kterým bude radost a snadné postavit dům.

Starý úvěrový podvod

Idyla v tomto případě netrvala dlouho. A tak hned v úvodu práce manažerky financí přichází nejprve urgentní a později zoufalé zprávy, že Tomáš Fijala potřebuje ze všeho nejdříve refinancovat svůj starý úvěr.

Ovšem nebyl to úvěr jen tak ledajaký. Byl to úvěr účelový. Úvěr na pořízení bytu. A pokud dostanete od bankovního domu úvěr na konkrétní účel, jste povinni peníze opravdu na tento účel využít. Použít peníze jinak je úvěrový podvod.

Tomáš Fijala si vzal úvěr 600.000 Kč na pořízení bytu. Byt nepořídil a 500.000 Kč utratil za svoji spotřebu a financování starých dluhů. Banka požadovala své peníze okamžitě vrátit. A Tomáše napadlo: „Objednám si dům a starý dluh zahrnu do dluhu nového.“

Lavina exekucí

Refinancování starého dluhu do nové hypotéky bylo možné. A manažerka financí ES na tomto začala pracovat. Bohužel Tomáš přišel pro řešení příliš pozdě. Jeho finance byly velmi zanedbané. Banka úvěr zamítla s tím, že má velmi špatné registry. Čerpal mnoho kontokorentů, kde pravidelně nedodržoval splatnost. Negativními zápisy jeho registr doslova přetékal jako kaše z hrnečku vař.

Manažerka financí domlouvala v bance hypotéku na výjimku. Nežli stihla cokoliv domluvit, přišla lavina exekucí. Ta zničila Tomášovo sen o vlastím domě.

Poučení prvé – neřešte svoji finanční tíseň objednáním domu

Naším pohledem Kanceláře pro uvádění zpráv na pravou míru nám přijde velmi nerozumné objednat dům v době, kdy nestíháte splácet své závazky a víte, že se na Vás valí vlna exekucí.

Je jistě mnoho případů, kdy lidé refinancovali půjčku z vysokou splátkou do hypotéky a celkově si tak pomohli k nižším měsíčním splátkám. Je v pořádku takto uvažovat, pokud je Vaše financování zdravé.

Tomáš Fijala však utíkal do hypotéky, protože kolem něj hořela savana dluhů. Nestíhal své měsíční splátky. Většinu svých závazků splácel pozdě anebo vůbec. A v tento moment jde a objedná si nákup pozemku a stavbu rodinného domu. To je chování nezodpovědné a naprosto nerozumné.

Poučení druhé – za velkou vulgaritou se často skrývá nízké IQ

Když čtete příspěvky TF, čtete mimořádnou vulgaritu. Slova, jak zmrdi, jsou pro Tomáše denním chlebem. Tomáš potvrzuje teorie, že zvýšená míra vulgarity je obvykle viditelným projevem nízkého IQ. Lidé s nízkým IQ mají zkušenost, že nedokáží vést běžnou debatu a své názory běžnými argumenty vysvětlit. Vlastní nedostatečnost pak nahrazují vulgaritou. Vulgarita jim má pomoci tam, kde schází inteligence. Vulgarita má každého odradit od případné diskuse. Proto často, když se podíváme pod povrch vulgárních příspěvků, najdete různými způsoby lidi zanedbané.

Komu není zhůry dáno, tomu není pomoci …

Hodnocení doktora Vlacha

Je Tomáš Fijala troll? Myslíme, že není. Troll šíří úmyslnou nepravdu, aby manipuloval. Tím však Tomáš Fijala není. Vystupuje pod svým jménem a mluví o svých pocitech, které zjevně myslí vážně.

Tomáš Fijala žil mnoho let nad své poměry. Jeho finance byly zanedbané. A zanedbanost financí ho nakonec přivedla k úvěrovému podvodu, když zcizil peníze na nákup bytu, aby zaplatil staré dluhy. Bohužel stejně jen některé.

Na neštěstí pro ES se na konci ukázalo pro Tomáše světlo tunelu. Uvěřil, že stihne hypotékou refinancovat své jiné závazky. Uvěřil, že se dostane ze spirály dluhů a splátek a začne znovu dobře žít. Navíc v novém domě. Skoro se to povedlo. Možná když by přišel o pár měsíců dříve, mohl se tento záměr naplnit. Jenže nepřišel a nepovedlo se. Jedna exekuce za druhou začaly na Tomáše dopadat a ten se stal zcela neúvěrovatelným. A jak velká byla v jednu chvíli jeho naděje, že ho ES dostanou do nového života, o to větší je dnes zklamání.

Tomáš Fijala není troll. Není jen dost chytrý, aby viděl své chyby. Je zvyklý za své neúspěchy vždy vinit někoho jiného. Na konci této cesty byli lidé ES. A tak přes všechnu jejich snahu mu pomoci jsou oni viníky toho, že Tomáš vláčí svůj pytel exekucí.

No a nám příběh Tomáše Fijaly připomněl, že pravda je často úplně jinde, nežli někdo říká. A téměř jistě se tak děje, pokud nám pravdu někdo říká prokládanou vulgarismem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *