Projekt pořídím za 30.000 Kč

Zadání případu

Kolik vlastně stojí projekt?

Někdo říká, že projekt lze pořídit za 30.000 Kč, někdo jiný zase, že projekt stojí 300.000 Kč, jak to tedy je? Dostali jsme Váš dotaz a pustili se tedy do šetření.

Naše pátrání

Projekt tak levný, že ho nikdo neviděl 🙂

Na samém začátku jsme se zakousli do diskusí a oslovili přímo ty, kteří tvrdili, že jde projekt pořídit za pár peněz. Chtěli jsme vědět více. Kde přesně, že se takové projekty dávají.

A ejhle. Ti co plní diskuse zprávou, že projekt lze pořídit za 30.000 Kč nám všichni do jednoho potvrdili, že sami nikdy žádný projekt za 30.000 Kč nekupovali, že slyšeli, že to jde, že kamarád kamaráda a co, že po nich chceme. Tedy tleskáme dvakrát. Klasické pivní moudro trollem roznášené jako pravda.

Je více druhů projektů a různé ceny za tyto
Mnozí trollové v této věci trollí z neznalosti a nepochopení. Existuje totiž více druhů projektů a různé ceny k těmto. Nepozorného trolla může zmást pojem typový projekt pro stavební povolení to je projekt, který se opravdu dá kolem 30.000,-Kč koupit. Srovnávat typový projekt pro stavební povolení s plnohodnotným projektem je asi stejné, jako přirovnávat Cechovní pohár k opravdu ušlechtilým vínům. I když chápeme, že mnozí z dnešních trollů na Cecháči vyrostlo a dopustit na něj nedají. 🙂

Někdo se raduje, že koupil za 30.000 Kč typový projekt a ušetřil. Ušetřil však starou Belu. Koupil drahý a mizerný polotovar. Typový projekt neobsahuje mnoho podstatných částí, které musíte zaplatit zvlášť:
– projekt založení v pozemku
– projekt napojení přípojek
– neřeší pochopitelně stavební povolení
– neobsahuje povinný energetický štítek
– neobsahuje řešení instalací v domě
– a určitě neobsahuje řešení instalací, jak Vy byste chtěli

Na doplnění těchto scházejících částí si připravte dalších cca 60.000,-Kč. Tedy cesta, kterou Vám troll vychvaluje do nebe už není tak levná, jak se zdála. Když k typovému projektu doplníte, co doplnit musíte, není už typový projekt vůbec levný. Až by z toho šla trollovi hlava kolem.

I když projekt doplníte, jde pořád jen o projekt ke stavebnímu povolení. Nikdy více. Jen ke stavebnímu povolení. Autor typového projektu tak nenese žádnou odpovědnost za navržený dům. Potíž nastává v bance a u důsledného stavebního úřadu. Mnohá banka na projekt pro stavební povolení nedá úvěr a žádá projekt prováděcí. A mnohý stavební úřad Vás bez prováděcího projektu nenechá dům zkolaudovat.

Cože, musíme ještě udělat nový prováděcí projekt ? Zaplatit za to plnou cenu za projekt? Kde je ten troll, který říkal, že jde typový projekt koupit za 30.000 Kč.

Jo jo, jak se říká: Nekupuj zajíce v pytli...

... a takový laciný projekt, to může být pěkný zajíc, hezky hluboko v pytli schovaný ...

Hodnocení doktora Vlacha

Dům je na pořád. Co u projektu zkazíte, v tom již budete vždy žít. Nejlepší dům postavíte podle individuálního projektu. Tedy projektu, který vzniká na Váš konkrétní pozemek a na Vaše přesné potřeby. Když necháte projektanta vytvořit dům právě pro Vás, půjde zcela jistě o mnohem lepší řešení, nežli jsou typové projekty.

Bohužel individuální projekt je nákladná součást stavby domu. Obvyklá cena je někde kolem 8% ceny domu.

Je projekt drahý? Myslíme, že spíše ano.
Mnozí se diví, co je na projektu tak drahé. Odměna za projekt není náhradou za tuhu do pentelky a není to z větší části ani náhrada za čas projektanta. Velkou část odměny za projekt tvoří riziko z odpovědnosti, kterou projektant nese. Projektant totiž za své dílo musí odpovídat. Pokud se na domu něco nepovede a vzniknou milionové škody, platí tyto projektant. Pokud by špatně navržený dům způsobil úmrtí někoho, pak čeká projektanta vězení. A právě to, že ponese tuto odpovědnost a projekt opatří svým kulatým razítkem, to je důvod, za který si nechá projektant zaplatit.

Stejně jako právníci, geodeti, notáři, mají také projektanti svoji komoru, která určuje kolik bude projekt stát. Ceník je pro projektanty závazný a většina z těchto také ceník dodržuje.

Přes vše popsané myslíme, že jsou projekty v Česku celkem drahé. Když jsme stavěli své domy, byli jsme nadšení z možnosti nechat si vytvořit svůj vlastní projekt a neplatit za něj. Volné statisíce na dobrý individuální projekt jsme neměli. Program Ekonomek nás tenkrát zcela nadchl. Umožnil nám postavit lepší dům. Stejně s nadšením vnímáme tuto možnost i dnes.

Náš tip

V ES dávají individuální projekt ke svým domům zdarma. Každý kdo staví jejich dům dostane možnost práce s projektantem na vlastním domě. Pokud víte, že stavět chcete, neváhejte. Jde o skvělou službu a obrovskou úsporu.

Pokud si naopak jistí nejste, tak dobře přemýšlejte. Pokud necháte připravit projekt a pak si stavbu rozmyslíte, budete muset tento zaplatit. A levné to nebude, to nám věřte.

Závěr
Projekt za 30.000 Kč neexistuje a je výmyslem trollů. Pokud ti někdo o zázračně levném projektu říká, pak třikrát zatleskej, potkal si svého trolla.

Typové projekty, které za tyto peníze koupit lze jsou polotovarem, který spolkne ještě mnoho dalších peněz a ve výsledku nabídne projekt, který neumožňuje stavět, ale jen získat stavební povolení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *