Když odstoupíte od smlouvy budete platit obrovskou sankci

Zadání případu

Mnoho příspěvků, které jsme našli tvrdí velmi podobně:

”Když odstoupíte od smlouvy naúčtují Vám ES obrovskou sankci.”

Opravdu? Tedy pustili jsme se do šetření, jak to se sankcí v Ekonomkách je.

Naše pátrání

Nejprve jsme se podívali, jak je to se sankcí na trhu obecně. A opravdu jsme vypátrali, že sankce za odstoupení ( nedodržení smlouvy) většina firem opravdu uplatňuje. Dvojka na trhu stavitel dřevostaveb z Rýmařova Vám naúčtuje 10% storno. A to je takový český standard. Rozpětí 5 – 10% z ceny domu bylo obvyklé storno, které jsme u českých firem objevili.

V Kanceláři pro uvádění zpráv na pravou míru považujeme 10% storna za celkem hodně. Zároveň chápeme, že pokud si někdo objedná dům a pak objednávku nevyužije, nějaké storno zaplatit musí.

Pojďme však zpět k podstatě našeho šetření. Otázka zní: Jaké storno zaplatí zákazník ES, který svoji objednávku zrušil. Bude storno Ekonomek větší, nežli obvyklé, či menší?

Neváhali jsme napsat přímo do ES a dostali mimo jiné tuto odpověď:

”… v Ekonomických stavbách v případě ukončení smlouvy neúčtujeme žádný storno poplatek. Takovou možnost naše smlouvy ani neobsahují …”

Samozřejmě že bydlet v domku je lepší než v paneláku. 
Ale jak se říká: "Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše".
Stavba domu není lego, které odložíš, když už si hrát nechceš. Stavbu domu jakmile jednou začneš, tak už dokonči.

Hodnocení doktora Vlacha

V ES používají stále stejné vzorové smlouvy. Tyto smlouvy máme k dispozici a opravdu potvrzujeme, že neobsahují žádný storno poplatek. Tedy zprávě o velké sankci dáváme náš trollí index 95%.

Náš závěr a naše rada

Pokud Vám někdo tvrdí, že v ES při odstoupení od smlouvy budete platit velkou sankci, třikrát tleskněte, mluvíte s trollem. Většina českých stavitelů storno při zrušení smlouvy používá a je to celkem pochopitelné. V Ekonomických stavbách však storno poplatek nemají.

I když Vám nehrozí storno, měla by být stavba domu dobře promyšleným životním krokem. Objednávejte dům, když víte jistě, že chcete dům. Objednat dům a pak od objednávky odstupovat je opravdu přístup krajně nešťastný.

Bonusový materiál a neb jak jsme nachytali lidi z Ekonomek

Když jsme začali psát tento článek, poslali jsme dotaz na sankce také do Ekonomek. Odpověděli nám, že žádné sankce při odstoupení nemají. Šli jsme ještě dále a zeptali jsme se zdali v minulosti sankce ve smlouvách měli. A dostali jsme odpověď:

”Nikoliv, storno ani jiná sankce v našich smlouvách není.” 

Děkujeme za odpověď Martine Protivo, leč nesouhlasíme úplně. V ES opravdu již mnoho let žádná sankce ve smlouvách není. Zjistili jsme však, že v roce 1999 byla. Chápeme, že je to dávno, leč před 19 roky si ES sankci 5% ve smlouvě v případě bezdůvodného odstoupení měli, leč podle našeho zdroje od klientů tuto nikdy nevyžadovali. Ovšem nevyžadovat není totéž jako nemít. Že ano.

Takže to jen pro přesnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *