Když odstoupíte od smlouvy budete platit obrovskou sankci

Zadání případu

Mnoho příspěvků, které jsme našli tvrdí velmi podobně:

”Když odstoupíte od smlouvy naúčtují Vám ES obrovskou sankci.”

Opravdu? Tedy pustili jsme se do šetření, jak to se sankcí v Ekonomkách je.

Naše pátrání

Nejprve jsme se podívali, jak je to se sankcí na trhu obecně. A opravdu jsme vypátrali, že sankce za odstoupení ( nedodržení smlouvy) většina firem opravdu uplatňuje. Dvojka na trhu stavitel dřevostaveb z Rýmařova Vám naúčtuje 10% storno. A to je takový český standard. Rozpětí 5 – 10% z ceny domu bylo obvyklé storno, které jsme u českých firem objevili.

V Kanceláři pro uvádění zpráv na pravou míru považujeme 10% storna za celkem hodně. Zároveň chápeme, že pokud si někdo objedná dům a pak objednávku nevyužije, nějaké storno zaplatit musí.

Pojďme však zpět k podstatě našeho šetření. Otázka zní: Jaké storno zaplatí zákazník ES, který svoji objednávku zrušil. Bude storno Ekonomek větší, nežli obvyklé, či menší?

Neváhali jsme napsat přímo do ES a dostali mimo jiné tuto odpověď:

”… v Ekonomických stavbách v případě ukončení smlouvy neúčtujeme žádný storno poplatek. Takovou možnost naše smlouvy ani neobsahují …”

Samozřejmě že bydlet v domku je lepší než v paneláku. 
Ale jak se říká: "Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše".
Stavba domu není lego, které odložíš, když už si hrát nechceš. Stavbu domu jakmile jednou začneš, tak už dokonči.

Hodnocení doktora Vlacha

V ES používají stále stejné vzorové smlouvy. Tyto smlouvy máme k dispozici a opravdu potvrzujeme, že neobsahují žádný storno poplatek. Tedy zprávě o velké sankci dáváme náš trollí index 95%.

Náš závěr a naše rada

Pokud Vám někdo tvrdí, že v ES při odstoupení od smlouvy budete platit velkou sankci, třikrát tleskněte, mluvíte s trollem. Většina českých stavitelů storno při zrušení smlouvy používá a je to celkem pochopitelné. V Ekonomických stavbách však storno poplatek nemají.

I když Vám nehrozí storno, měla by být stavba domu dobře promyšleným životním krokem. Objednávejte dům, když víte jistě, že chcete dům. Objednat dům a pak od objednávky odstupovat je opravdu přístup krajně nešťastný.

Bonusový materiál a neb jak jsme nachytali lidi z Ekonomek

Když jsme začali psát tento článek, poslali jsme dotaz na sankce také do Ekonomek. Odpověděli nám, že žádné sankce při odstoupení nemají. Šli jsme ještě dále a zeptali jsme se zdali v minulosti sankce ve smlouvách měli. A dostali jsme odpověď:

”Nikoliv, storno ani jiná sankce v našich smlouvách není.” 

Děkujeme za odpověď Martine Protivo, leč nesouhlasíme úplně. V ES opravdu již mnoho let žádná sankce ve smlouvách není. Zjistili jsme však, že v roce 1999 byla. Chápeme, že je to dávno, leč před 19 roky si ES sankci 5% ve smlouvě v případě bezdůvodného odstoupení měli, leč podle našeho zdroje od klientů tuto nikdy nevyžadovali. Ovšem nevyžadovat není totéž jako nemít. Že ano.

Takže to jen pro přesnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *